Tietoarkisto ja CESSDA - Mitä kuuluu nyt ja miksi se on tärkeää Tietoarkistolle?
Tietoarkisto on CESSDAn kansallinen palveluntuottaja Suomessa. Asiakkaille tämä näkyy konkreettisesti yhteiseurooppalaisina palveluina ja standardeina sekä Tietoarkistolle yhteistyönä toiminnan ja ratkaisujen kehityksessä. Tässä hankepostauksessa esittelemme CESSDA Trust and Landscape Working Groupin, CESSDA Data Cataloguen (CDC) ja Metadata Officen (MDO).
CESSDA ERIC (Avautuu uuteen välilehteen) (Consortium of European Social Science Data Archives) on eurooppalaisten yhteiskuntatieteellisten tietoarkistojen muodostama tutkimusinfrastruktuuri. Suomi on CESSDAn jäsen ja Tietoarkisto CESSDAn Suomen kansallinen palveluntuottaja.
CESSDA tarjoaa kansainväliselle tiedeyhteisölle korkeatasoisia ja maksuttomia tutkimusdatan arkistointi-, hallinta- ja saatavuuspalveluja. Sen tärkeimpiä tehtäviä ovat yhteiskuntatieteellisten tutkimusaineistojen saattaminen tutkijoiden käyttöön riippumatta siitä, missä maassa tutkijat tai aineistot sijaitsevat. Päämääränä on lisätä aineistojen kansainvälistä tutkimuskäyttöä ja kasvattaa näin ymmärrystä yhteiskunnallisista prosesseista, niihin liittyvistä ongelmista ja tarjolla olevista ratkaisuista. CESSDA tukee ja kouluttaa myös tutkimusdatan arkistoinnissa ja avaamisessa.
CESSDA Trust and Landscape Working Group
Tietoarkisto vetää CESSDA Trust and Landscape (Avautuu uuteen välilehteen) -työryhmää, joka seuraa data-arkistojen sertifiointia ja luotettavuuteen liittyvää toimintaympäristöä ja sen muutoksia sekä vaikuttaa alan hyviin käytäntöihin. Lisäksi ryhmä tukee CESSDAn palveluntarjoajia data-arkistojensa sertifioinnissa ja edistää CESSDAn vaikuttavuuden arviointia. Ajankohtaisia aiheita ovat muun muassa European Open Science Cloudin (EOSC) kehitys ja sen data-arkistoille asettamat vaatimukset sekä data-arkistojen toiminnan tunnuslukujen kerääminen, analysointi ja kehittäminen.
Työryhmän työn avulla CESSDA pyrkii varmistamaan, että sen palveluntarjoajat tarjoavat tutkijoille laadukkaita, luotettavia ja kansainvälisesti yhteentoimivia tutkimusdatan palveluita myös tulevaisuudessa.
Työryhmä on Tietoarkistolle tärkeä, koska se tukee palvelujemme luotettavuutta ja laatua sekä vahvistaa asemaamme osana eurooppalaista tutkimusinfrastruktuuria.
CESSDA Data Catalogue (CDC)
Tietoarkisto on ollut vuodesta 2023 CESSDAn keskustoimiston teknisen tiimin rinnalla CESSDAn yhteisluettelon toinen tekninen ylläpitäjä. CESSDAn yhteisluettelo (Avautuu uuteen välilehteen) (CDC) on "yhden luukun palvelu", jonka kautta voi etsiä ja löytää yhteiskuntatieteellistä dataa eri maista ja eri kielillä. CDC sisältää kuvaukset (metadata) yli 40 000 aineistokokonaisuudesta, joita eri CESSDAn data-arkistot pitävät yllä. Aineistoja onkin jo yli 20 Euroopan maasta. Kuvailut ovat tarjolla sekä ihmis- että koneluettavassa muodossa.
Vuonna 2025 CDC koki merkittävän uudistuksen, kun COORDINATE-hankkeessa kehitetty koodikanta korvasi CDC:n alkuperäisen koodikannan. Uudistettu koodikanta pohjautui kuitenkin aiempaan ratkaisuun, eikä kaikkia osia tarvinnut uudistaa, joten osa koodista säilyi hyvin samanlaisena.
Käyttäjälle näkyvin uudistus olivat teemalliset näkymät, jotka mahdollistavat aineistojen selaamisen ja etsimisen tiettyyn teemaan tai kokoelmaan liittyen. Yhtenä esimerkkinä toimii COORDINATE-hankkeen teema, joka sisältää lasten ja nuorten hyvinvointiin (Avautuu uuteen välilehteen) liittyviä aineistoja. Samalla CDC:tä uudistettiin muiltakin osin, jotta palvelu tukisi aineistojen löytämistä ja käyttöä entistä paremmin.
Vuonna 2026 työ on painottunut pitkälti näiden uudistusten viimeistelyyn ja ylläpitoon. Käyttäjälle tämä näkyy lähinnä pieninä parannuksina, mutta taustalla tehty työ on tärkeää palvelun vakauden ja pitkäjänteisen kehittämisen kannalta. CESSDA valmistelee parhaillaan IT-palveluiden tiekarttaa, joka tulee ohjaamaan myös CDC:n kehitystyötä tulevina vuosina.
CDC on Tietoarkistolle tärkeä, koska sen kautta suomalaiset aineistot ovat osa eurooppalaista tutkimusinfrastruktuuria eivätkä vain kansallisesti löydettävissä. CDC:n kautta aineistojen metatiedot päätyvät myös muihin kansainvälisiin palveluihin, kuten OpenAIREeen ja GoTripleen. Lisäksi tekninen ylläpitorooli vahvistaa Tietoarkiston asemaa aktiivisena kehittäjänä, ei pelkästään palvelun käyttäjänä.
Metadata Office MDO
Tietoarkisto on osallistunut CESSDAn metadatatyöhön (Avautuu uuteen välilehteen) vuodesta 2017 lähtien. Vuosina 2026-2027 Tietoarkisto ja Ruotsin tietoarkisto (SND) tekevät yhdessä CESSDAn metadatatyötä ja vastaavat CESSDAn metadataprofiilien ja metatietomallin (CESSDA Metadata Model, CMM) päivittämisestä.
Metadataprofiilit määrittelevät säännöt ja rajoitteet, joita metadatan tulee noudattaa ollakseen yhteensopivaa CESSDAn palveluiden, kuten yllä esitetyn CESSDAn aineistoluettelon kanssa. CMM puolestaan sisältää laajan joukon metatietokenttiä, joiden yhdenmukaisen käytön on todettu tai arvioitu hyödyttävän CESSDAn toimintaa, vaikka kaikkia kyseisiä metatietokenttiä ei vielä käytetäkään.
Metadatatyössä tehdään yhteistyötä CESSDAn keskeisten palvelujen, kuten CDC:n tai EQB:n (Avautuu uuteen välilehteen) (European Question Bank) kanssa. Metadataprofiileja kehitetään palveluiden tarpeiden pohjalta.
Työ on tietoarkistolle tärkeää, koska se vahvistaa arkiston asemaa kansainvälisenä metadata-asiantuntijana. Tänä vuonna Tietoarkisto työskentelee erityisesti muuttuja- ja kysymystietojen parissa. Myös huhtikuussa ilmestynyt uusi DDIn versio (DDI Codebook 2.6) huomioidaan profiilien ja CESSDAn metatietomallin päivittämisessä.
CESSDA 50 vuotta -juhlakonferenssi
CESSDA on yksi vanhimmista eurooppalaisista tutkimusinfrastruktuureista. CESSDAn 50-vuotista taivalta juhlittiin kesäkuussa 2026 Bergenissä konferenssin merkeissä. CESSDAn juhlakonferenssi (Avautuu uuteen välilehteen) kokosi yhteen data-arkistojen ja infrastruktuurien edustajia, tutkijoita ja avoimen tieteen asiantuntijoita keskustelemaan yhteiskuntatieteellisen tutkimusdatan käyttöön liittyvistä kysymyksistä, kehittämään yhteistyötä ja edistämään vuoropuhelua eri maiden sekä organisaatioiden välillä.
Lisäksi ennen konferenssia järjestettiin CESSDAn data-arkistoille suunnattuja työpajoja, joissa aiheina olivat muun muassa yhteentoimivuus, tekoäly, data-arkistojen sertifiointi, dataan viittaaminen ja arkaluonteisen datan käsittely. Lisäksi CESSDAn viestintäasiantuntijat (CESSDA Communications Group) pitivät viikon aikana yhteisen työpajapäivän.
Tietoarkistosta konferenssiin osallistui kuusi asiantuntijaa. Työpajat ja konferenssi tarjosivat erinomaisen mahdollisuuden syvempiin keskusteluihin eurooppalaisten kollegoiden kanssa ja vahvistivat tunnetta kulumisesta CESSDA-yhteisöön. Tärkeää oli myös verkostoituminen ja epämuodollinen tiedonvaihto. Osallistuminen vahvisti tietoarkistolaisten asiantuntemusta eri osa-alueilla ja auttoi hahmottamaan toimintaympäristön muutoksia ja miten niiden mukanaan tuomiin haasteisiin voi vastata ja varautua.
Teksti: Henna Kaartinen. Kuvat: CESSDA ERIC ja UK Data Service