Tietoarkisto-seminaari 2021
Vuoden tauon jälkeen oli jälleen Tietoarkisto-seminaarin aika. Vuoden 2021 seminaari järjestettiin virtuaalisena 12. lokakuuta klo 13:00-15:00.
Iltapäiväseminaarin teema nivoutui YK:n kestävän kehityksen tavoitteisiin ja erityisesti tavoitteeseen taata kaikille avoin, tasa-arvoinen ja laadukas koulutus sekä elinikäiset oppimismahdollisuudet. Ohjelma keskittyi koulutuksen tasa-arvon tutkimukseen, tieteen avoimuuteen ja tutkimusaineistojen käyttöön ja jakamiseen liittyviin palveluihin. Tutkijapuheenvuorot pitivät pitkään koulutusta, sen saavutettavuutta ja tasa-arvoisuutta tutkineet asiantuntijat.
Tietoarkisto on koko toimintansa ajan edistänyt tutkimusinfrastruktuurien kehittämistä, tieteen avoimuutta ja tutkimusaineistojen vastuullista hallintaa. Tilaisuudessa luovutettiin myös Tietoarkistotyön edistäjä -palkinto ja Aineistopalkinto.
Tapahtuman löydät myös Facebookista.
Tilaisuus oli maksuton, mutta siihen tuli ilmoittautua 10.10.2021 mennessä.
Ohjelma
- 13.00–13.05 Avauspuheenvuoro: johtaja Helena Laaksonen (Tietoarkisto)
- 13:05–13:25 Ajankohtaista Tietoarkiston palveluissa PDF Tietoasiantuntija Emilia Lehto (Tietoarkisto)
- 13.25–14.00 Tutkijapuheenvuoro: Korkeakoulutuksen saavutettavuus Suomessa ja verrokkimaissa PDF Tutkijatohtori Henna Juusola (Tampereen yliopisto)
- 14.00–14.35 Tutkijapuheenvuoro: Koulutuksen tasa-arvo yläkoulussa PDF Yliopistonlehtori Marja Peltola (Tampereen yliopisto)
- 14.35–14.55 Palkintojen jako ja palkittujen puheenvuorot
- Aineistopalkinto: Amisbarometrit, SAKKI ry ja Otus
- Tietoarkistotyön edistäjä: Tampereen yliopisto, Tietohallinto
- Tietoarkisto palkitsi yliopiston tietohallinnon, SAKKI ry:n ja Otuksen (Avautuu uuteen välilehteen)
- 14.55–15.00 Päätössanat